استقبال کشورهای منطقه از توافق هسته ای/ عربستان هم تنها ماند

استقبال کشورهای منطقه از توافق هسته ای/ عربستان هم تنها ماند

استقبال کشورهای منطقه از توافق هسته ای/ عربستان هم تنها ماند

 

مقامات کشورهای منطقه از جمله اکثریت کشورهای عربی پس از بیانیه توافق جامع میان ایران وگروه ۱+۵ در وین، به آن واکنش نشان داده و این توافق تاریخی را به مقامات ایران تبریک گفتند.

به گزارش سفیر خوزستان به نقل از منابع عربی، اعلام جمع بندی نهایی مذاکرات هسته ای در وین با استقبال مقامات بسیاری از کشورهای عربی مواجه بود. نخستین واکنش ها از جانب کشورهای سوریه و عراق بود. بر این اساس «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه در پیام هایی که به صورت جداگانه برای رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهوری کشورمان به دنبال موفقیت مذاکرات هسته ای ارسال کرد، اظهار داشت: توافق هسته‌ای نتیجه مقاومت تمامی اقشار ملت ایران است.

وی همچنین در پیام های خود تحریم های اعمال شده علیه ایران توسط آمریکا و غرب را «ظالمانه» خواند. مقامات عراقی نیز از این توافق استقبال کردند. حیدرالعبادی نخست وزیر عراق ضمن تبریک توافق هسته ای به ایران، تاکید کرد: بعد از حصول توافق هسته ای به تلاش های بیشتر برای مبارزه با داعش چشم دوخته ایم.

وی افزود: با اهتمام و خوش بینی ویژه ای خبر حصول توافق میان ایران و ۶ کشور را دنبال کردیم و امیدواریم که این توافق منجر به ثبات آرامش برای ایران، منطقه و کل جهان شود.

دیگر مقامات عراقی همچون فواد معصوم رئیس جمهور، سلیم الجبوری رئیس پارلمان، نوری المالکی معاون رئیس جمهور، ابراهیم الجعفری وزیر امور خارجه، همام الحمودی نائب رئیس اول پارلمان و باقر الزبیدی وزیر حمل و نقل عراق از توافق حاصله استقبال کرده و آن را به مقامات ایران تبریک گفتند.

پادشاه بحرین نیز نتیجه و جمع بندی مذاکرات هسته ای ایران و غرب را به حسن روحانی رییس جمهور این کشور تبریک گفت. همچنین شیخ علی سلمان دبیرکل دربند جمعیت اسلامی الوفاق بحرین توافق هسته ای را به ملت ایران تبریک گفت.

در همین حال شیخ الجابر الاحمد الصباح امیر کویت توافق هسته ای را در پیام هایی جداگانه به رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهوری ایران تبریک گفت. وی ضمن آرزوی سلامتی برای رهبر و رئیس جمهوری و آرزوی پیشرفت و شکوفایی برای ملت ایران،  ابراز امیدواری کرد که این توافق در تقویت امنیت و ثبات منطقه و تحقق پیشرفت و شکوفایی ملت ها سهیم باشد.

مبارک الخرینج نائب رئیس پارلمان کویت نیز ابراز امیدواری کرد که توافق هسته ای ایران منبع امنیت و آرامش و کلید صلح در منطقه و جهان باشد. همچنین وزارت خارجه قطر با صدور بیانیه ای توافق هسته ای ایران را اقدامی مهم دانست و ابراز امیدواری کرد که این توافق در تحقق صلح و ثبات در منطقه سهیم باشد.

«خلیفه بن زاید آل نهیان» رئیس امارات به دنبال موفقیت مذاکرات هسته ای ایران و غرب، طی پیامی خطاب به رئیس جمهوری ایران این موفقیت را به وی تبریک گفت. وی در پیامی خطاب به رئیس جمهوری اسلامی ایران ضمن «تاریخی» دانستن توافق هسته ای، ابراز امیدواری کرد که این توافق به امنیت و ثبات بیشتر منطقه کمک کند.

وزارت خارجه مصر نیز به دنبال توافق هسته ای میان ایران و غرب بیانیه صادر کرد. در بیانیه صادره از سوی این وزارتخانه آمده است: قاهره امیدوار است تا توافق هسته ای ایران و غرب، از به وجود آمدن رقابت تسلیحاتی در منطقه جلوگیری کند.

همچنین وزارت خارجه لبنان با صدور بیانیه ای اعلام کرد: این توافق تاریخی یک پیروزی و موفقیت و تاکیدی بر حکمت رهبری ، پیروزی دیپلماسی و اراده ملت ایران است. «نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان در سخنانی از توافق هسته‌ ای حاصل شده میان ایران و کشورهای غربی استقبال کرد.  وی در این زمینه گفت: بدون شک دوران پیش از این توافق با دوران پس از آن کاملا متفاوت خواهد بود.

اما در میان کشورهای عربی عربستان موضعی متفاوت اتخاذ کرد. مقامات این کشور نه تنها تا کنون هیچ استقبالی از این توافق نکرده اند بلکه یک مقام مسئول سعودی از آنچه که «عدم لغو تحریم های تسلیحاتی ایران» خواند، ابراز خرسندی کرد.

خبرگزاری رسمی عربستان در اولین واکنش به توافق هسته ای میان ایران و ۶ کشور بزرگ اعلام کرد عربستان از تداوم تحریم ها علیه ایران به دلیل حمایت این کشور از تروریسم و نقض معاهدات بین المللی در زمینه سلاح حمایت می کند.

عربستان با این رویکرد به رژیم صهیونیستی به عنوان دیگر مخالف جدی توافق هسته ای در منطقه پیوست که از قضا این رژیم نیز با اتخاذ موضعی مشابه حتی در بین حامیان غربی خود منزوی شده است. در این میان انتقادهای تند نتانیاهو به توافق هسته ای به قدری بی اساس بود که واکنش وزیر خارجه آلمان را به دنبال داشت.

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

1572 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .


تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت فرهنگی،اجتماعی سفیر - safeir.ir است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Translate »