تأثیر تکایا در عزاداری امام حسین (ع) در شهرستان دزفول

تأثیر تکایا در عزاداری امام حسین (ع) در شهرستان دزفول

سفیر خوزستان:قدیمی ترین تکیه های برپا شده در ایران به زمان قاجار بر می گردد. با برپائی این تکایا بلافاصله این رسم در سرتاسر ایران رواج یافت و شهرستان دزفول نیز همانند دیگر شهرهای مذهبی ایران به رسم برپائی خیمه های امام حسین(ع) در شب عاشورا خیمه گاه های مختلفی را در محلات مهم دزفول برپا نمودند. شاید جوانان امروز دزفول کمتر به یاد داشته باشند اما از قدیمی ترین تکیه ها و مهمترین آنها می توان به تکیه آ-زمان، تکیه فولادیان در محله فولادیان، تکیه خیمه گاه در کرناسیون و تکیه آهنین جان در حد فاصل میدان مثلث و میدان امام اشاره کرد. معمولاً این تکایا به یاد خیمه های امام حسین(ع) در کربلا برپا می گردید که در این رسم اهداف دیگری را نیز به دنبال داشت. این خیمه ها توسط بزرگان محلات و با هزینه مردمی برپا می گردد. مکان این خیمه گاها در محیط های باز انجام می گرفت به گونه ای که به راحتی جمع چند هزار نفری را در خود جای می داد. به این خیمه ها احساسی غریب به انسان می دهند و با ورود به خیمه گاه خود را در کنار امام حسین و نظارگر نبرد شجاعانه او یارانش می بینی. اهداف کلی ایجاد این خیمه گاها به شرح دیل است.
نزدیدک نمودن عزاداران به واقعه کربلا و احساس همدلی بیشتر با بازماندگان آن واقعه.
انعکاس پارچه نوشته ها، عکس ها، بنرها، پرچم ها، و علم های در کنار هم و ایجاد محیطی سرتاسر ماتم.
فراهم آوردن محیطی بزرگتر به منظور عزاداران بیشتر.
ایجاد سرپناهی برای جلوگیری از سرما و گرما.
با آتش زدن برخی از خیمه ها در بعدظهر عاشور احساسی عاشورائی به عزاداران حسینی دست می دهد که طاقت انسان از این همه مصیبت بر خاندان اهل بیت طاق می شود. برگزاری مراسم عزاداری امام حسین در شهرستان دزفول به نوعی ریشه در فرهنگ آنان دارد مراسمی که نه تنها رنگ کهنگی به خود نگرفته اند بلکه مفهوم پیروزی خون بر شمشیر را عینیت بخشیده است.
این موضوع مهم دست مایه تهیه فیلمی مستند در مورد تکایا و قدمت آنها و نوع عزاداری در خیمه گاه های شهرستان دزفول گردید. با توجه به این که این فیلم در حال ضبط می باشد به یاری خداوند در کوتاه هترین زمان تهیه و در ماه صفر روی آنتن خواهد رفت. این فیلم از شبکه های سرتاسری و شبکه خوزستان پخش خواهد شد.
به درستی که شیعیان ما قلبشان از هر ناخالصی و حیله و تزویر پاک است. امام حسین(ع)

 ایرج یکتانژاد

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

1572 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .


تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت فرهنگی،اجتماعی سفیر - safeir.ir است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Translate »