عوارض موج انفجار

عوارض موج انفجار

 

 دوران دفاع مقدس با شرایط خاص خودش گذشت. اما این روزها موضوعات به صورت دیگری وجود دارد. برای مقدمه باید بدانیم حدود ۹۰ درصد انسان ها دچار اختلالات روان هستند که اغلب این اختلالات نیاز به درمان دارند لیکن در کشور مامراجعه به پزشک اعصاب و روان به لحاظ قانونی و اجتماعی عواقبی دارد که موجب عدم مراجعه و درمان می گردد.

اختلالات اعصاب و روان جانبازان ناشی از اصابت موج انفجار به طور فیزیکی حادث شده و با اختلالات روان ناشی از حوادث ، سوانح ، فوت عزیزان ، ارتکاب گناه ، ویروس ها یا بی توجهی به وجدان تفاوت اساسی دارد که با اجازه فاش نیوز عزیز نشانه های آنها به طور مختصر و لفظ عامیانه به حضورتان عرض می شود.

مجروحیت جانبازان شامل اختلالات اعصاب و روان یا نوروتیک (صدمات عصب ها ، نخاع و مغز) ناشی از اصابت موج انفجار ، ترکش و گلوله با نشانه های وجود نظم و انضباط ، وجدان بیدار ، کمال گرایی ، وظیفه شناسی و تقوی از اختلالات ناشی از حوادث روزمره و خروج انسان از فطرت الهی تفکیک می گردد.

نشانه های وجود مشکلات یا اختلالات روان در اغلب انسان های عادی و غیر مجروح جنگ از نظر روانشناسان به سه دسته تقسیم می شوند:

۱- مرحله اول “اسگیزوئید” دارای علائمی مانند انزوا ، دیر آشنایی ، سردی در روابط اجتماعی و رفتار بدون انعطاف قابل تشخیص هستند.

۲- مرحله دوم “پارانوئید” دارای علائمی مانند تفسیر مظلومانه از اعمال دیگران ، ظن به اطرافیان بدون دلیل و مدرک ، احساسی که دیگران قصد آسیب رساندن یا بهره کشی و فریب دارند و بروز استعدادهای غیر عادی هستند.

۳- مرحله سوم “اسکیزو تایپ” اینگونه اختلالات روان ، موجب ایجاد تفکر سحر آمیز ، تفکر و گفتار عجیب و غریب ، رفتار غیر عادی و اعتقاد به تله پاتی و غیب گویی هستند.

همانطور که ملاحظه می گردد مشکلات جانبازانی که دچار موج گرفتگی هستند به دلیل عارضه صددرصد فیزیکی که ناشی از اصابت موج انفجار بوده که جانباز پس از اصابت موج انفجار دچار بیهوشی و آسیب جدی ساقه مغز گردیده لیکن به دلایل نامعلومی برخی به شهادت رسیدند و برخی پس از بهوش آمدن گرفتار عوارض متعدد شدند. مراجعه جانبازان معزز به پزشکان اعصاب و روان فاقد تجربه درمان موج گرفتگی و اشتباه اینگونه پزشکان با بیماران اعصاب و روان عادی معضل درمانی بسیاری از جانبازان می باشد. شورای پزشکی نیز هنگام بررسی نسخه های جانبازان به این موارد توجهی ندارند که معمولا” درصدهای تعیین شده بر اساس داروهای تجویزی و فقدان سابقه بستری اعداد بسیار پایینی هستند.

مشکل اصلی تمام ایثارگران، خروج اکثر مسئولان به خصوص مسئولان بنیاد از عرف انقلاب به بهانه وجود روح شرعی قوانین و درگیری با انواع مصوبات پشت پرده طبقه بندی شده و بعضی نیز جزو موارد سه گانه اختلالات روان یاد شده فوق می باشد. بدین ترتیب راهکار تدبیر و امید به تنهایی نمی تواند رافع مشکلات لاینحل و خودساخته مسئولان در ارتباط با ایثارگران گردد فلذا طبق معمول پناه می بریم به خداوند متعال و از او استعانت می جوییم.

محسن ناطق-نقل ازفاش نیوز

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

1572 مطلب نوشته است .

۳۸ نظر on “عوارض موج انفجار”

 • امین قیاسی wrote on ۲۰ دی, ۱۳۹۲, ۱۲:۲۱

  بسیارممنون
  ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
  سلام بزرگوار
  درود خدا بر شما

 • خسرو wrote on ۱۴ دی, ۱۳۹۳, ۱۳:۳۸

  ممنونم من در سال ۶۳ دچار موج انفجار در پادگان حمدیه اهوازشدم . زمانی که در تیپ ۳ لشگر ۹۲ زرهی مامور بودم ولی حتی نمیدانم مرا به کدام مرکز فرستادند فقط میدانم آنجا مرکز بیماران روانی بود یعنی با نامردی کاری کردند که من از آنجا با پای خود خارج شوم . ۶ ماه حالت افسردگی داشتم و اثرات آن تا الان مرا آزار میدهد گوشهایم در سن ۴۵ سالگی ۵۰ درصد شنوایی خود را از دست داده اند. در سال ۶۵ به خدمت سربازی رفتم ودر اواخر جنگ با اصابت ترکش مجروح شدم اینک به من ۵% جانبازی داده اند که حتی خانواده ام نیز مرا تمسخر میکنند. یک بار هم شیمیایی شدم همرزمانم که از کرمانشاه بودند و با من شیمیایی شدند همه درصد شیمیایی دارند ولی در تهران به من درصدی ندادند. امیدوارم آنهاییکه سلامت ما را فدای مسایل اقتصادی و مشکلات بنیاد کردند بتوانند روز قیامت برای این معامله ی شوم و پلید پاسخگو باشند پر واضح است که به پزشکان گفته اند تا میتوانید جانبازان را درصد کمتر بدهید .و الا این همه بی قانونی را شاهد نبودیم . امیدوارم روزی یک مرد پیدا بشود تا بتوانیم حقمان را از او بگیریم.

 • ناشناس wrote on ۸ مرداد, ۱۳۹۴, ۱۵:۲۴

  باسلام دختری ۲۵ساله هستم پدرم ۵سال در جبهه جنگ کرد ودچار موج گرفتگی صوتی شد وتاحدودی شنوایی خوذش رااز دست داد واز همان جوانی تنش میلرزد وهمیشه خود زنی میکند وبعد کلی ناراحت وافسرده میشود هیچ کارت جانبازی ندارد وتسهیلدار یک اداره میباشد خانواده مابسیار متدین است ولی ماخیلی عصبی هستیم من خودزنی میکنم آیاممکن است موج گرفتگی از پدرم از طریق خونی به ما رسیده باشد؟
  ……………………………………………………………………………………………………………………………………..
  سلام خواهر بزرگوارم درود بر پدر بزرگوارتان و سلام بر شما و صبر زینبیتان خواهر بزرگوار مشکل شما بیشتر جنبه روحی و روانی است و برگرفته از فضای است که در آن قرار گرفته اید و قرار گرفتن در این فضا خودبه خود در روح و روان شما تاثیر گذاشته است امیدوارم بتوانید با پرداختن به مسائل معنوی و صبر بر مشکلتان غلبه کنید اجرتان با زینب س

 • محمدعلی محسنی اژیه wrote on ۱۱ مرداد, ۱۳۹۴, ۱۲:۳۵

  من درسال ۶۵ دراثر اصابت گلوله مستقیم تانک به سنگرمان مجروح شده درزمان حادثه تا چند دقیقه هیچ صدائی را نمی شنیدم گوشهایم تا چند روز خونریزی داشت ویک ترکش بزرگ به زانوی پای راستم اصبت کرد . درپرونده پزشکی ام تنها نوشته اند اصابت ترکش به پای راست . تا سال ۸۰مشکل چندانی نداشتم اما از سال ۸۰ مشکلات عصبی زیادی برایم بوجود آمد از آن زمان تا بحال روزی ۴تا قرص ایمی پرامین وکلونتزپام میخورم که اگر نخورم تمام بدنم بی حس می شود ، دستهایم می لرزد ، تکلمم بهم می ریزد ، سردرد شدید وسرگیجه می گیرم ، بسیار عصبانی می شود . هرچند به بنیاد جانبازان نیز مراجعه می کنم می گویند بایستی مدارک بالینی دال بر موج گرفتگی داشته باشی . حالا بعد از ۲۷سال من مدارک از کجا بیاورم . چرا به مشکل من توجهی نمیشود . اگرموج انفجاری که مرا گرفت یکی از شما مسئولین را می گرفت الان درصد جانبازیتان ۷۰درصد بود .نمیدانم هیچ مسئولی این مطالب را می خواند یا نه ولی بهر حال هرکس خواند مسئول است پیگیری نماید وگرنه روز جزا پاسخگو خواهد بود .محمدعلی محسنی اژه ای از اصفهان ۰۹۱۳۱۳۹۱۰۲۶

 • اکبردادار wrote on ۱۳ مهر, ۱۳۹۴, ۱۴:۲۰

  اینجانب اکبردادار در سال ۱۳۶۶ درسردشت دراثر اثابت گلوله توپ دچار موج گرفتگی شدم وتا به این تاریخ ۲۴ ساعته گوشهایم سوت میکشد وروز به روز هم شدید وغیر قابل اتحمل می شود ودر ضمن درهمان دوران نیز شیمیایی شده ام وحال ریه هام نیز از کار افتاده لذا از کسانی که دراین زمینه برای درمان تجربه ای دارند خاهشمندیم ارسال نمایید متشکریم

 • داود خ wrote on ۲۰ آذر, ۱۳۹۴, ۳:۳۷

  فقط میتونم بگم بابط این موج گرفتگیم به هیچ کس حرف نزدم ولی خیلی توی زندگیم تاثیرداشت ای کاش  اون تخته سنگ که من مجبور شدم زیرش بخوابم نبود اون جوج

 • داود خ wrote on ۲۰ آذر, ۱۳۹۴, ۳:۵۰

  فقط میتونم بگم بابط این موج گرفتگیم به هیچ کس حرف نزدم ولی خیلی توی زندگیم تاثیرداشت ای کاش  اون تخته سنگ که من مجبور شدم زیرش بخوابم نالان هم دوست داشتم با کسی درد دل بکنم ای کاش اون تخت سنگ نبود الان کوچک ترین صدا حتی پنچر شدن یه ماشین شک عجب بعم میدهبود اون جوج

 • حسین wrote on ۱۳ بهمن, ۱۳۹۴, ۲۲:۲۹

  سلام.پدرم درجبهه دچارموج گرفتگی شد و برایش امسال پس از اقدام بعداز بیستوچندسال پانزده درصد دادن ناحیه سر کمر گوش موج گرفتگی داره وخیلی اذیتش میکنه انصافه؟

 • محمود خلیلی wrote on ۱۷ اسفند, ۱۳۹۴, ۹:۲۷

  با سلام من خلیلی سرباز سپاه در سال ۱۳۶۸ در منطقه جنگی بانه در اثر انفجا ر مین باعث موج گرفتی شده ام و پرده. گوشم پاره شده واختلالات روانی پیدا کرده ام وصورت سانه ندارم من چگونه می توانم جانبازی خود رااثبات کنم کمکم کنید باتشکر خداوند خیر تون بده۰۹۳۸۶۰۰۷۴۵۹

 • امید wrote on ۸ فروردین, ۱۳۹۵, ۲۱:۵۱

  سلام..من فرزند یک جانباز اعصاب و روان هستم…

  چه کسی میتونه حال و روزمنو و مادرمو درک کنه…جوونی ۲۸ ساله که یروز ارامش واسش حسرت شده و مادری ک هر روز باید نگران این باشه ک مبادا پدرم رفتاری غیرمتعادل نشونه بشه پیش دیگران و ابرمون بره..خیلی سخته پدرت ب دلیل مشکل اعصاب  و روانی ک داره باهات بدرفتاری کنه ..از نمونه کارهاش…بدبین بودن ب همه حتی ب خانوادش…فحاشی کردن در صورت عدم کنترل اعصاب…و خیلی رفتارای بد دیگه ک تو سن ۷۵ سالگی بعید است کسی انجام دهد…فقط از خدا صبر برای خودم و مادرم میخوام..ازتو داغونه داغونم…دعا کنید..

 • عباس wrote on ۸ فروردین, ۱۳۹۵, ۲۲:۳۸

  اینجانب عباس ضاربی در گولان و مهران دو بار دچار موج گرفتگی شدم ولی در اوایل زیاد اذیت نمی شدم به همین خاطر اقدامی هم نکردم ولی الان زندگیم رو مختل کرده. پارسال هم متاسفانه انقدر گوشم اذیتیتم کرد تا بالاخره خونریزی مغزی کردم و از آن موقع تا بحال هم افتادم کنار خونه و از زندگی ساقط شدم. خلاصه جانبازی هم به من ندادن با توجه اینکه کلی هم منطقه بودم. کسی نیست که به دادم برسه نمی دانم من بعد از ۳۰ سال از کجا مدرک بیارم که این بلاها توی منطقه به سرم آمده/ امیدورام یه مسیولی این مطالب رو بخونه و به دادم برسه.

 • سیدحمزه ابراهیمیی wrote on ۱۹ اردیبهشت, ۱۳۹۵, ۲۱:۰۰

  باسلام/احترامآسال۶۴موج انفجارگرفتم . نزاجاعلی رغم گذشت ۳۰سال اززمان مجروحیت ۱۲درصدجانبازی برای اینجانب منظورنمود. ولی کمیسیون پزشکی ۲۸ابان ۹۴بنیادقزوین . علیرغم احراز مجروحیت توسط کمیسیون احراز خود بنیاد . صفردرصد جانبازی برای نگارنده منظورنمود . لذا با دارابودن ۴۰ماه جبهه ازسپاه وارتش . واقعآنمیدانم چه باید کرد .

 • غلامعباس قربانی wrote on ۲۰ خرداد, ۱۳۹۵, ۲:۴۲

  سلام من ۱۸ماه توتوبخانه ۱۳۰ هرروز وهرشب گاوله می فرستادیم روسردشمن بخدایک صدای انقدر زیادی داشت که گوش هامون سوت می کشید وباموج انفجارش بدنمان می لرزیدبکلی دیوانه شدیم واعصا ب نداریم هیچ کس تا حالا یه سراغی از مانگرفته هرروز باید قرص اعصاب بخوریم کجایند این دادرسان ۴سال است تشکیل برونده داده ام هنوز خبری از درصد وامتیاز ومداوایی ازبنیادشهید نشده از داراب استان فارس

 • کمال wrote on ۲۶ خرداد, ۱۳۹۵, ۲۰:۲۰

  سلام  پدر من از جانبازان ۱۵ درصد ترکشوموج انفجاره ارتش .نزاجا است ..با توجه به ایین نامه کف درصد جانبازان موج انفجار  درمجلس  شورای اسلامی  ۲۵ درصد میباشد .برود شورای پزشکی  ارتش .یا باتوجه به پرونده انان  کمسیون شورای عالی پزشکی ارتش خودشان به ۲۵ درصد تعغیر میدهند .البته الان شنوایشان را از دست دارند میدهند وفراموشکار واعصابی میباشد در خانه .در استان البرز

 • ناشناس wrote on ۲۳ مرداد, ۱۳۹۵, ۲۳:۳۸

  همسرم جانباز ۵۰درصد جنگ تحمیلی است .مشکل اعصاب وروان دارد.زندگی برای من وفرزندانم سیاه شده .هر روز نه تنها با ما درگیر میشود بلکه همسایه ها هم از دستش آرامش ندارند. مسئولین مملکت کجایند ببینند که ما چه میکشیم.

 • فرزندجانباز wrote on ۳۱ شهریور, ۱۳۹۵, ۱۴:۳۳

  سلام پدرم جانبازموج انفجاره مرتب توبیمارستانهاست بعضی موقع هایک مرتبه حالش بدمیشه هیچی حالیش نمیشه تامیبریم بیمارستان بستری میکنیم یک کم به خودش میادبه زورمجبورمان میکنه ازبیمارستان مرخصش کنیم روزی۱۸تاقرص میخوره مرتب بایددوربرش یاشیم چون اگه دوروزقرصشونخوره میره توهمان حالت وحداقل ۱۰روزمیکشه به حالت اول برگرده بااین وضعیت ۲۰درصدبراش جانبازیزدن هرچی میگیم برواعتراض کن نمیره من خودمدوباررفتم تقاضادادم فهمیدخونه رابه هم ریخت بایدچکارکنیم لطفاراهنمایی کنید
  درضمنن حالش روزبه روزبدترمیشه کمکمان کنید

 • Hرومیانی wrote on ۷ مهر, ۱۳۹۵, ۱۱:۵۹

  باسلام.پدرمن ۶۰ماه جبهه بودن ودچارموج انجارشده وهیچی یادش نمیادک کدوم منطقه بوده چون اودرچندتاعملیات بوده والان اعصابشوازدست داده ومعلم هستندوبخاطراعصابش درخواست بازنشستگی پیش ازموعدداده امابادرخواستش موافقت نکردن ایااین انصافه ک بخاطردفاع ازکشورش اینقدرسختی باشه ب پدرمن فقط سهمیه ایثارگری تعلق گرفته چراکه انفجاردرصدجانبازی نداره .جانبازان وایثارگران بایددررفاه رندگی کنند ن اینجوری ایااین انصافه؟توروخداجواب بدین؟

 • سلام جاویدی ازفسا wrote on ۸ مرداد, ۱۳۹۶, ۲۱:۵۱

  سلام جاویدی ازفسا دچار موج گرفتگی وروانی واعصاب و شنوایی از کار افتاده عفونت های ریه ۲۶ در جنگ پرونده بالینی ندارم مریض بیمار مسئولان کشور ما را فراموش کردند خدا هست ما پیش خدا شکایت می کنم

 • محمدرضا بهرامی wrote on ۲۳ مرداد, ۱۳۹۶, ۲۳:۲۷

  سلام داشتم دنبال درمانی برای :فراموشیهای موقت،درد در سر،درد و وزوز گوش،بهانه گیری ها،بستریهای پی در پی بدلیل درد هایی که هست ولی می‌بندند به عروق و آخرش همانکه عصبی هستی و.. خسته نیستم از دردها ،خسته ام از اینکه آرزوی مرگ ما را میکشند تا از دستمان راحت بشوند. ،من از اول جوانی رفتن به جنگ موج منو گرفت بخدا بیش از سی ساله درد دارم اما … ممنونم از عوارض موج انفجار

 • لیلی wrote on ۱۴ دی, ۱۳۹۶, ۱۵:۰۸

  سلام پدرم در جبهه موجی شده بود و بیشتر اوقات رفتارهای فوق عصبی داشت من و برادرامو شکنجه های ناجوری میکرد که بعدا اظهار پشیمانی مینمود مادرم جدا شد و ازدواج کرد پدرم در ۳۷ سالگی سکته مغزی کرد و فوت شد من موندمو ۲ برادر بی سرپرستو بی کس یکیشون معتاد شد و مرد یکی دیگه معتاد و اواره خیابانهاست کسی هست به داد من برسه واقعا کسی هست بشنوه

 • محمد کاردانی wrote on ۲۵ بهمن, ۱۳۹۶, ۲۱:۲۱

  سلام
  بنده بیست چهار ماه در منطقه عملیاتی بودم و دوم بهمن ماه ۹۶از ناجا نیروی انسانی بیست چهار ماه منطقه عملیاتی دریافت کردم.یا به عبارتی ۶۵/۳/۱۴ لفایت ۶۷/۳/۱۴ منطقه عملیاتی حصور داشتم مطبی که حائضه ذکر میباشد .در سال ۶۶به عنوان مامور به ستاد جذب کمکمهای مردمی قراگاه قدس اعزام شدم و کارت و حکم موریت ها دارم و در سال شصت شش در ببمباران هوایی در کوههای دیزلی از ناحیه پا مجروح ود بیمارستان سیار ده روز بستری بودم و بعدا از اتمام خدمتتم عوارض از قبیل اختلاالات روانی پیدا شد و هر هر سال به شدت ان افزوده میشد لذا در سال ۷۷در بیمارستان علوم پزشکی تبریز تحت نظر پزشک قرار گرفتم (دکتر افسر ارفعی )که نتاسفانه بعد ازگذشت چندین سال داروهای همانند
  ایمنی پرامین و کلر ناز پام و پرونوتول در سه نوبت مصرف میکنم
  حال ممکن هست بنده از طریق چه نهاد یا ارگان به و چگونه به کمسیوت پزشکی معرفی شوم .لازم به ذکر هست در برخی موارد کاملا وضعیت روحی و روانی دگدگون میگرد .شماره تماس

  لطفا راهنمایی فرماین

 • احمد wrote on ۲۲ اسفند, ۱۳۹۶, ۰:۳۹

  سلام.من جانباز ۶۰درصد بسیجی بودم و بخاطر مسیر راه تا بنیاد و جوان بودنم هر شش یا ۷سال یکبار به بنیاد مراجعه میکردم تا اینکه به عرض ۲سال ۲۰درصد ازم کم شد بدون کمیسیون با حدود ۱۲۰عدد ترکش به سر و کمر و مدتی در کما بودن و شکستگی جمجمه و چهار ترکش داخل مغز با اینکه بعد سیزده سال بازم ۵۰درصد شدم نتونستم موج انفجار رو اثبات کنم و الان هم داروهای مصرفی مال تشنج و اعصاب و روانه فقط یک بار که ۴۵ شده بودم رفتم کمیسیون که اضافه نشد واضح بهم گفتن بدلیل کم بود بودجه نمیتوانیم ۴۵درصد رو ۵۰ و ۲۰ درصد رو ۲۵ کنیم چون اگه ۵۰ بدیم باید حق پرستاری و خودرو بدیم دقیقا به همین راحتی ۲۷سال حقشو خوردن و ازشون نمی گذرم

 • بندی خدا wrote on ۸ اردیبهشت, ۱۳۹۷, ۲:۱۰

  سلام علیکم شوهرمن در سال ۷۲ حالش بد شد خشونت واعصبانیت شدید که میخواست درخت از ریشه دربیاره تبش قلب شدید داشت او را به بیمارستان بردیم گفتند بیماری پی تی اس دی داره که بر سر موج انفجار امد روش ولی هیچ جنبازی به او نمیدن چون مدرکتون باید دوسال بد جنگ باشد ما باید حقمونو از کجا بگیریم ولی من مطمعنم پیش خداند محفوظ

 • امیررضا wrote on ۱ خرداد, ۱۳۹۷, ۱۶:۰۸

  با سلام
  خیلی سخته بعداز حضور در صف مدافعان حرم و جانانه جنگیدن بیایی و از خدا بچه بخواهی و خداهم بچه فلج بهت بده و از بس هرروز دکتر و کاردرمانی بری واسش ، جنازت بیاد خونه و بعدم در اثر موجی که دست خودت نیست زندگیتو تلخ کنی. پس برام دعا کنید

 • حمدتلا wrote on ۲ تیر, ۱۳۹۷, ۱۵:۳۷

  فقط خدا

 • اشی wrote on ۱ شهریور, ۱۳۹۷, ۹:۰۸

  امام زمان تو راه عزیز نگران نباش این جمعه گفت.میام

 • زهره wrote on ۱۱ شهریور, ۱۳۹۷, ۹:۴۷

  سلام برادرم در سال۹۵ درجنگ سوریه بخاطر اینکه در توپ خانه مستقر بود بعد مدتی دچار سردردهای عصبی میشد به حدی حالش بد میشد که تمام بدنش جمع میشد و قفل میکرد ، بارها بیمارستان بردیمش و شل کننده ی عضلات و آرامبخش تزریق کردند، بارها از سرش سیتر اسکن گرفتن و دکترا میگن چیز خواصی نیست و در این مدت هم هیچ کمکی از طرف هیچ سازمانی به ما نشد حتی هزینه ی درمان رو هم تقبل نکردن، الان متوسل شدیم به گیاه درمانی …
   حرف آخرم ، امیدوارم خدا به خانواده ها صبر و به خود جانبازان اجر بده …‌
  برادرام باخدا معامله کرده و خداهم تنهاش نمیزاره …
   

 • ناشناس wrote on ۱۲ مهر, ۱۳۹۷, ۱۲:۴۴

  کاش که از خدا نمترسیدم واز او جدا میشدم خسته شدم دیونه شدم همه مون عصبی هستم ما درد دلمون به کی بگیم ارامش ندارم نفرین به کی بکنیم لعنت به کی بگیم ما جبهه مون تمام شدنی نی زندیگی برای ما سیاه

 • ناشناس wrote on ۱ دی, ۱۳۹۷, ۱۸:۴۱

  من همسر یه جانباز موج زده هستم فکر نمیکردم خیلیها هم درد مشترک منو داشته باشن من یه جوون ۳۳ ساله هستم که هرروز آرزوی مرگ میکنم چون همسرم هیچ چیز سالم تو خونمون نزاشته بمونه هفته ای یه بار دعوای بدجور میکنه وفحشهای خیلی خیلی بد به من میده و همه جا رو داغون میکنه همسایه ها هم از دست ما ذله شدن دلم فقطمرگ میخواد چون هیچ آرامش و آبرویی برام نمونده

 • فاطمه رسولي صادقپوريان wrote on ۱۱ دی, ۱۳۹۷, ۱۰:۰۰

  پدر من در زمان دفاع مقدس بود و اون موجی و شیمایی شد اون پنج ماه در بیمارستان روانی بود و بد چند سال دوباره تیک عصبی ب سراغش امد شبها فریاد میکشد هزیان میگوید هی از مرگ میگه از نابودی از خون میگه هی از قتل میگه کلاً حرف خون خونریزی میزنه رفتیم دکتر میگه علائم موجی  شدن هست و خاطرات خونین جنگ پدر من الان یادش نیست مدارک بیمارستان چی شده چون الزایمر داره  من الان با مادر مریض و پدر درمانده چیکار کنم یکی ب فکر ما بشه کمیته امداد نهایت ۳۴۰تومن میده این برا دارو ها خیلی خیلی کمه

  فاطمه رسولی صادقپوریان

 • نوید مهرجو wrote on ۲۶ فروردین, ۱۳۹۸, ۱۳:۱۸

  با سلام و درود به برادران و خواهران عزیز و بزرگوار
  شنیدن درد و دل های شما عزیزان بسیار ناراحت کننده است. لعن و نفرین بر مسئولین بی لیاقت.
  بیان این موضوع بسیار سخت است، ولی من میتوانم شنونده خوبی برای درد و دل های شما عزیزان باشم.
  به تازگی تصمیم دارم که مجموعه ای از خاطرات جانبازان و خانواده هاشان را بنویسم.
  و بی‌صبرانه منتظر شنیدن صدای گرم شما عزیزان هستم.
  ارادتمند شما
  نوید مهرجو
  تلفن تماس ۰۹۱۶۲۳۳۴۸۷۵
  واتس آپ ۰۹۱۳۷۸۶۹۱۶۳

 • فرزاد محمدی wrote on ۸ اردیبهشت, ۱۳۹۸, ۱۰:۳۱

  باعرض سلام من سرهنگ بازنشسته ارتش نزاجا هستم من بعداز جنگ استخدام شده ام ولی بعداز فارغ التحصلی به منطقه اعزام شدم یکبار روی مین بجا مانده از زمان جنگ افتادم و سه انگشت دست راستم قطع ودست چپم و صورت مورد اصابت ترکش قرار گرفت موج انفجار باعث کاهش شنوایی و ناراحتی اعصاب و روان دارم خوشبختانه بعد از ۲۳سال دوندگی فقط برای قطع انگشتانم ۲۰درصد ارتش و۱۵درصد ایثار گران کشوری به من داده شده نه دست چپم و نه صورت وگردن ونه گوش واعصابمو درصد ندادند مشکلی نیست ما با عقیده زنده ایم نه با عقده فقط یه سوال از بزرگان کشؤر دارم اگه من هم آقا زاده بودم همین درصد و احترام رو برام قایل بودید ومیگذاشتید شرمنده زن و بچه هایم بشیم من با ۲۰درصد و ۱۱۰ماه منطقه بعد از قطعنامه حتی نمیتونم برای پسرم معافیت سربازی بگیرم  چه کنیم رویمان سیاه که بیشتر از این نتوانستیم جان بدیم

 • ناشناس wrote on ۲۷ خرداد, ۱۳۹۸, ۲:۲۶

  سلام هر شخصی منطه جنگی رفت وجان  وسلامتی برای ایران عزیز تقدیم کرد وهمه موج گرفتگی شندند اعصاب روان شند وگش انها دچا گرفتگی موج شد همه اینها می دانیم  … ایا کسی جواب گو هست ایا مسولی پیدا می شه بجز بیشتر خورد می شویم من  کسی را نمی بینم که مشکلش حل بشود فقط برای همه عزیزان دعا می کنم که به ارزوی خود برسند منم مثل شما من الله توفیق

 • بهرام wrote on ۲۸ خرداد, ۱۳۹۸, ۲:۱۲

  قابل توجه مسولان تقریبا تمام رزمندگان جبهه بعد از گذشت چندین سال بیماری اعصاب و روانشان افزایش میابد انموقه بخاطر اینکه موجی لقب نگیرد بیماریش را در حد توان بخصوص مراجعه به پزشک خودداری میکرد و دنبال استفاده از این فداکاریش نبود اما خانواده اش بخاطر فشار اعصاب و روانش اسیب میدیدندبنده هم موج گرفتم و هم جزعی شیمایی شدم اما در خودم دارم و بخاطر رفتار عصبانیتی ام با خانواده ام که از توان درک و رفتارم در موقع اعصبانیت رنج میبرم موج موشک هواپیما در بعد حمله فقط یادم میاد ۵۰ سانت بعد  راز کش شدن بلندم کرد و دیگه تا حدود چند دقیقه بیهوش شدم و توان راه رفتن از ناحیه نخا کمرم نداشتم اما از رفتن بیمارستان خوداری کردم چون نگران همرانم بودم و الان با اعصبانیت کمرم قلف میکند و نفسم بسختی میاد ویا با احساساتی شدنم گلویم میگیرد و وضع ریه ام افتضاح است خلط امانم را بریده ماسک داشتم بعد بمب شیمیایی در شلمچه ماسکم را دادم به کسی که نداشت و خودم از جهت باد فرار کردم امایک ان فهمیدم نمی توانم در بروم همنجا داراز کشیدم و اسیب خود را جدی نگرفتم اما الان گرفتارشم و نه ایثثارگری و نه جانبازی ونه چیزی درخواست نکردم الحمدولله دستم به دهانم میرسد و خدا را شاکرم اما همان موقع که بسیجی داوطلب کلاس ۱۱ بودم که بچه محل ما دنبال معافی سربازی بود که گرفت وبا نفوذ برادرش در بازرسی کل الان میلیادری هستند و بچه هایشان در استرالیا کارخانه بزرگی دارند رنجم میدهد و اون عدالت اجتماعی که بخاطرش حاضر بودم همه چیزم را فدا کنم در حسرتش میسوزم من از نظام هیچی نخواستم و همواره خدمتکارش بودم اما عدالت اجتماعی را میخواهم و تقاضای مجازات و برگشت اموال نامشروع شان را دارم زندگی مالی ضعیفی دارم اما نه ایثارگری میخوام نه حانبازی فقط اجرای اصل ۱۴۲ قانون اساسی و عدالت اجتماعی و محاکمه مقصرین را.

 • ناشناس wrote on ۱۱ تیر, ۱۳۹۸, ۲۳:۰۰

  چه دنیای عجیب وغریبی هست انگا نه انگار که یر رو زایی کسانی بودن رفتن وجنگیدن برای دفاع از اسلام ومیهنشون حالا این همه خواروذلیل باشن کسی مثل پدرمن که سلامت روانی شو ازدست داده هیشکی هم به دادش نرسید نه مدرکی که اثبات کنه .این همه رنج وسختی تاکی مگه ادم اخه چقدر ظزفیت داره دیگه

 • امیر wrote on ۱۵ تیر, ۱۳۹۸, ۱:۰۴

  درود بر شما جانبازان عزیز من سنم به جنگ نرسید هشت سالم بود که جنگ تمام شد .. اما شما خانواده جانبازان عزیز خداوند به شما و جانبازتان خیر و سلامتی بده. ولی عجر جانبازتان را با پول عوض نکنید . یا علی

 • مجیدرستمی wrote on ۱۷ مهر, ۱۳۹۸, ۱۶:۳۶

  باسلام صلوات بریاران جنگ وجهادمن درسال۶۴درمنطقه حاجی عمران درکوه جاسوسان موج اینفجار گرفت و۹۰روز دربیمارستان بستری وبعداز۹۰روز ۱۵روز استراحت پزشکی. به یگان خود برکشتم ودرضیم پرونده بیمارستان را داده بودن به خودم حالا نمیدانم. که چه کاربود پرونددست خکد آدم باشدمن هم که دارم می روم به خانه هرچه فکر کردم این پروندرا چیکارکنم به فکر م هچ نرسید آخرش. چهارقصمت کردم انداختم. به ستله آشعاله ترمینال تبریز. ورفتم به خانه ازترس پدر مادرم که من که برگشتم اینها نارحت نشوندبعداز۲۰سال رفتم دون بالش وگوفتن زودآمدی علانچی پیدامیشه بعدزیادرفتم هیچ دست گیرم نشود چکارباید کردلطفن رهنما ی کنید عجرتان باخدا

 • محسن قربانی wrote on ۲۱ آبان, ۱۳۹۸, ۱۰:۱۷

  من سال ۱۳۶۲سومار عملیات ولفجر مقدماتی براثرتوپ ۱۲۰به شدت مجروح و
  دچار موج انفجار شدم وبعداز اصابت موج وترکش
  مرابه اوژانس وبعداز درمان معقت به بیمارستان اراک منطقل دادند
  بمدت سه روزتهددرمان پزشگان آن بیمارستان بودم که بعداز سه روز مرامخص
  کردند، در این مدت من مدام به دکتر می گفتم که آقا دکتر گوشام نمیشنود یک
  کاری بکن دکتر می گفت خوب میشه نیکران نباش حال بعداز آن انفجار تاکنون
  هیچ پزشکی قبول نکرده که من براثر موج روح روانم را ازدست دادم

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .


تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت فرهنگی،اجتماعی سفیر - safeir.ir است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Translate »