گرامیباد یاد و خاطره شهادت شهید آیت الله بهشتی و ۷۲ تن از یاران با وفایش در هفتم تیرماه سال ۱۳۶۰

گرامیباد یاد و خاطره شهادت شهید آیت الله بهشتی و ۷۲ تن از یاران با وفایش در هفتم تیرماه سال ۱۳۶۰

روابط عمومی هیئت رزمندگان اسلام شهرستان دزفول
گرامیباد یاد و خاطره شهادت شهید آیت الله بهشتی و ۷۲ تن از یاران با وفایش در هفتم تیرماه سال ۱۳۶۰
یکی از شهدای مظلوم هفتم تیر سال ۱۳۶۰ شهید حجت الاسلام والمسلمین سید محمد کاظم دانش میباشد.
شهید دانش سال ۱۳۱۸ در شهرستان دزفول در خانواده‌ای روحانی چشم به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی و مقدماتی را در همین شهر به پایان رساند. از سال ۱۳۳۰ تا ۱۳۳۷ در حوزه دزفول مشغول تحصیل و کسب علم بود. در سال ۱۳۳۷ جهت ادامه تحصیل علوم دینی راهی قم شد و از این تاریخ که ساکن قم شد، تحصیل و فراگرفتن علم را تا پایان عمر رها نکرد.
وی زندگی خویش را وقف پیشبرد اسلام نمود و در این رابطه در تمام مدت تحصیل به محض آنکه فراغتی می‌یافت، به نقاط دور افتاده از سرعین اردبیل تا سرخه در اطراف شوش از قروه تا مرودشت شیراز هر جا که امکان مبارزه و تبلیغ بود، می‌رفت. در رژیم گذشته همواره مورد تهدید و آزار ساواک بود و بارها تبعید و ممنوع المنبر شد.
سابقه مبارزاتی شهید به حدود ۴۲ سال میباشد. نوارهای سخنرانی امام خمینی (ره) را به دزفول می‌آورد و تکثیر می‌کرد. از سال ۴۲ تا ۵۷ که انقلاب شکوهمند ایران به پیروزی رسید و نیز پس از آن هرگز از مبارزه دست نکشید.
پیش از پیروزی انقلاب با گروه‌ها و افراد مبارز همکاری نزدیک داشت و مبارزان و مجاهدان شوش و دزفول و اندیمشک را رهبری و با سخنرانی در مساجد مردم را تشویق و ترغیب می‌کرد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی به شوش رفت و در آنجا مقیم و سرپرست کمیته انقلاب و امام جمعه این شهرستان شد. منطقه مرزی شوش با تفاوت‌های قومی ساکنین آن و اختلافاتی که از قدیم ما بین آنها وجود داشت، از حساسیت ویژه‌ای برخوردار و وجود شخصی مانند او لازم بود تا بتواند اسلحه‌هایی را که در جریان انقلاب به دست عناصر ناباب مرتبط با عراق افتاده بود، باز پس بگیرد. در ابعاد مختلف شناسایی مدیران اصلح اعم از مدیران اداری ، بخشدار کوشا بود و از طرف دیگر نماینده حضرت امام و ملجئی برای مردم بود.
در اردیبهشت ۵۹ از طرف مردم شوش و اندیمشک و هفت تپه به نمایندگی مجلس شورای اسلامی انتخاب شد و به مبارزه در این سنگر ادامه داد. شهید دانش به مردم عشق می‌ورزید و به ارتباط با آنان اهمیت بسیار قائل می‌داد. چه ارتباط مستقیم از طریق بحث و سخنرانی و چه ارتباط غیر مستقیم از طریق نوشتن مقاله و داستان از جمله از ویژگی های بارز این شهید بزرگوار ارتباط تنگاتنگ با روی باز و خوش خلقی با جوانان را میتوان اشاره کرد.شهید دانش همیشه سعی در یاد گرفتن رموز علم و خطابه و نویسندگی کرد. آثار و مقالات بسیاری نوشت
اولین مقالاتش مطالب فلسفی در مجله شیعی اسلامی جهانی مکتب اسلام بود ،که ایشان و همچنین شهید آیت الله مطهری تصمیم میگیرند تا مطالب فلسفی را به مطالب مورد نیاز عامه مردم تغییر دهند آیه الله مطهری داستان راستان و شهید دانش سیمای فداکاران را نوشتند.
از اولین تجربه های او در نویسندگی کتاب سیمای فداکاران در دو جلد، غازهای مهاجر ( داستانی برای کودکان) و همچنین مقالاتی در مجله مکتب اسلام را می‌توان نام برد. شهید دانش مسئول قسمت پاسخ به سوالات مجله مکتب اسلام بود.شهید دانش

در هفتم تیر ماه ۱۳۶۰ بر اثر بمب گذاری در سالن حزب جمهوری اسلامی، همراه ۷۲ تن از بهترین فرزندان اسلام و بندگان خدا به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

1572 مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .


تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت فرهنگی،اجتماعی سفیر - safeir.ir است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Translate »